OKOLIE

BOJNICE


ZÁMOK
Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom múzea. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva.

ZOO
Najstaršia ZOO na Slovensku, umiestnená v krásnom prostredí susediacom s Bojnickým zámkom. ZOO je sprístupnená od roku 1955 ako rozšírenie myšlienky pracovníkov zámku chovať v priekope okolo tejto historickej stavby zvieratá . Z pôvodných 4 ha sa rozšírila na dnešných 42 ha, s expozičnou časťou 20 ha. ZOO chová 286 druhov živočíchov, 4120 jedincov.

VZDIALENOSŤ : 40 km

www.bojnicecastle.sk
www.zoobojnice.sk

ČIČMANY


V kotline Strážovských vrchov sa v najvyššie položenej obci v Žilinskom okrese, v obci Čičmany, skoro pri prameni rieky Rajčianky, rozprestiera prírodné múzeum.

Táto obec je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Aby sa táto kultúra zachránila a uchovala aj pre ďalšie generácie, bola časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.

V Čičmanoch je národopisná expozícia, do ktorej patrí barokovo-klasicistický kaštieľ a barokový kostol Nájdenia sv. Kríža. Na zachované drevené domčeky s ornamentálnou výzdobou možno natrafiť v dolnej časti dediny. V Radenovom dome je vystavená všeobecná expozícia. Z pôvodných asi 1500 obyvateľov v malebnej dedinke zostalo žiť len niečo okolo 250. Môžu sa však pochváliť pre turistov príťažlivou prírodou, ktorá je celoročne ideálnym miestom oddychu i atrakcií.

V obci sa taktiež nachádza lyžiarske stredisko, ktoré ponúka lyžiarom 3 zjazdovky rôznej náročnosti. Zjazdové a bežecké trate sú pravidelne upravované. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola.

VZDIALENOSŤ : 11 km

www.cicmany-ski.sk
www.cicmany.viapvt.sk

LYŽIARSKE STREDISKO FAČKOVSKÉ SEDLO


Na lyžovanie sú v dispozícii 4 lyžiarske vleky v nadmorskej výške 806 - 1063 m.n.m Zjazdovky majú ľahkú, strednú i ťažkú obtiažnosť o celkovej dĺžke 5,8 km. Lyžiarske trate sú pravidelne upravované s možnosťou večerného lyžovania a nezabudnuteľného pohľadu na vrchol Kľaku /1.351 m n m./

VZDIALENOSŤ : 4 km

KÚPELE RAJECKÉ TEPLICE


Kúpele Rajecké Teplice patria medzi najpríťažlivejšie a najznámejšie slovenské kúpele. Sú perlou uprostred venca zdravých ihličnatých lesov. Žriedla termálnych prameňov typu akratoteriem majú vďaka 38°C teplej vode vynikajúce liečivé účinky. Kúpele sú vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi. O pacientov sa stará kvalifikovaný tím odborných lekárov a zdravotného personálu.

VZDIALENOSŤ : 23 km

www.spa.sk

TERMÁLNE KÚPALISKO LAURA RAJECKÉ TEPLICE


Termálne kúpalisko Laura sa nachádza na okraji Rajeckých Teplíc priamo pod pekným vyhliadkovým vrchom Skalky. Kúpanie je možné v dvoch bazénoch, z toho jeden je detský. Teplota termálnej vody je 26ºC. V areáli sa nachádza minigolf, plážový volejbal, občerstvenie ponúka reštaurácia a bufety s rýchlym občerstvením. Záchytné parkovisko sa nachádza niekoľko metrov od kúpaliska.

VZDIALENOSŤ : 23 km

HRAD LIETAVA


Lietavský hrad je druhá najväčšia zrúcanina na Slovensku, ktorá bola postavená pravdepodobne po roku 1241. V rokoch 1300 - 21 sa hrad spája s menom Matúša Čáka, neskôr patril kráľovi Žigmundovi. Neskôr pre majetkové spory strácal hrad význam a postupne chátral... Na hrad možno vystúpiť po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná za 30 minút, alebo po modrej turistickej značke z obce Lietava za 45 minút. Z Rajeckých Teplíc vedie turistický chodník po zelenej značke – dĺžka trasy cca 2,5 hod.

VZDIALENOSŤ : 34 km

RAJECKÁ LESNÁ


V obci Rajecká Lesná sa nachádza najväčší pohyblivý betlehem na svete a okrem neho je v obci aj lyžiarske stredisko, ktoré má 5 zjazdoviek.

VZDIALENOSŤ : 10 km

www.rajeckalesna.com


STREČNO


Obec Strečno sa nachádza na rozhraní Turčianskej a Žilinskej kotliny v mieste prechodu rieky Váh cez pohorie Malá Fatra. Krásna príroda spolu s dvoma susediacimi hradmi tvoria výnimočný obraz v rámci Slovenska. Strečno je známe predovšetkým vďaka hradu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1316, no hrad existoval už od 13. storočia. Návštevnici môžu využiť aj jedinečnú plavbu strečnianskou úžinou na plti.

www.strecno.sk

TERMÁLNE KÚPALISKO VERONIKA RAJEC


Areál oddychu a zábavy na rozlohe 55 000 m² s 2.200 m² vodnej plochy sa nachádza cca 15 km od chaty. V areáli nájdete 7 bazénov pre všetky kategórie návštevníkov / plavecký bazén s rozmermi 50 x 21m a s hĺbkou 180 cm, dva veľké bazény 25 x 12, 5 m s hĺbkou 120 cm, štyri detské s hĺbkou 40 cm až 120 cm/. Deti potešia atrakcie ako tobogán, aquadrom, šmýkačky, preliezky, pieskovisko. V roku 2002 bola postavená nová 5 – dráhová šmýkačka pre dospelých. Ostatné možnosti využitia voľného času: plážový volejbal, minigolf, stolnotenisové stoly, basketbalové koše. Stravovacie služby sú poskytované v dvoch reštauráciach s letnými terasami, pizzerii, kaviarni, bare, slovenskej kolibe a šiestich bufetoch.

VZDIALENOSŤ : 15 km

www.veronika-rajec.sk

Mapa

Kontakt

Ing. Peter Lipka

00421 903 493 244

info@chatapodklakom.eu


GPS

48°58´26.57" N

18°37´21.53" E